13 نکته برای سرعت بخشیدن به زمان بازیابی پس از جراحی بینی

13 نکته برای سرعت بخشیدن به زمان بازیابی پس از جراحی بینی

اکثر افرادی که جراحی بینی انجام می دهند دوست دارند تا نتیجه عمل خود را بلافاصله ببینند. اما دانستن این نکته مهم است که برای بهبودی به زمان نیاز است. اما نکاتی نیز وجود دارد که با انجام دادن آن ها می توان روند بهبودی را سرعت بخشید. قبل از هر چیز می بایست با جدول زمانی بازیابی رینوپلاستی آشنا باشید و بدانید که در هر بازه زمانی نیاز است تا چه اقداماتی را انجام دهید. با ایرانمدبانک همراه باشید.

جدول زمانی بازیابی جراحی بینی

میانگین زمان بازیابی پس از عمل بینی یک سال است. این زمان ممکن است طولانی به نظر برسد، اما وقتی در یک جدول زمانی تقسیم شود، بسیار قابل کنترل تر خواهد بود. همچنین این را بدانید که بازه زمانی بهبودی می تواند بیمار به بیمار متفاوت باشد، اما کلیات آن در اکثر افراد یکسان و به شرح زیر است:

  • اولین هفته:  پس از گذشت هفته اول گچ بینی شما برداشته می شود و می توانید بدون وجود علائم قابل توجه باقی مانده از عمل بینی بیرون بروید. تنها ممکن است کبودی هایی در اطراف چشم شما ایجاد شود. این کبودی اغلب تا دو هفته بعد از جراحی بینی باقی می ماند. در هفته اول می توانید به آهستگی فعالیت های روزانه زندگی خود را از سر بگیرید.
  • دومین هفته: پس از هفته دوم بخش زیادی از تورم صورت فروکش می کند و بیشتر کبودی ها برطرف می شود.
  • هفته سوم و چهارم: پس از گذشت سه تا چهار هفته از عمل بینی ، شما می توانید کم کم فعالیت های قلبی عروقی مانند دویدن و دوچرخه سواری را انجام دهید.
  • هفته ششم: پس گذشت یک ماه و نیم از جراحی بینی دیگر استخوان ها پایدار هستند و شما می توانید تمرینات مقاومتی مانند وزنه برداری را نیز از سر بگیرید. حتی پس از این مدت می توانید از عینک آفتابی هم استفاده کنید.
  • 3-6 ماه: پس از این مدت بی حسی و احساسات غیر طبیعی در بینی شما باید برطرف شود.
  • 1 سال: پس از یک سال می توان گفت که روند بهبودی بینی شما کامل شده است. تورم کاملا از بین می رود و شکل نهایی بینی شما به طور کامل مشخص خواهد شد.

حال سوال اینجاست آیا راهی برای سرعت بخشیدن به این جدول زمانی وجود دارد؟  در ادامه این مقاله قصد داریم تا نکاتی که باعث سرعت بخشیدن به بهبودی شما پس از رینوپلاستی می شود، بپردازیم.

1. به دکتر خود گوش دهید

اول و مهمتر از همه چیز، پیروی از دستورالعمل های پزشکتان است. شما می توانید صدها مقاله در خصوص روند درمان پس از جراحی بینی را مطالعه کنید اما هیچ کدام را نمی توان با اطلاعاتی که پزشک شما در اختیارتان قرار می دهد، مقایسه کرد.

قطعا شما دستورالعمل خاصی را در مورد اینکه چه نوع دارویی را چه موقع مصرف کنید و اینکه چگونه از محل جراحی برای جلوگیری عفونت مراقبت کنید، دریافت خواهید کرد.

همچنین پزشک برای شما مشخص می کند که چه زمانی برای معاینه مجدد مراجعه کنید.

2. به بدن خود گوش دهید

قطعا پزشک جراح شما قادر خواهد بود ببیند که عمل بینی شما چگونه پیش رفته است، اما با تمام این ها فقط شما می دانید که چه احساسی دارید، بنابراین به بدن خود گوش دهید.

اگر پس از جراحی بینی به جز مواردی که دکتر برای شما توضیح می دهد که طبیعی است، احساس کردید که چیزی غیر طبیعی در خصوص بینی شما وجود دارد، فورا در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید.

3. سر خود را بالا نگه دارید

رعایت این نکته بسیار مهم است که بعد از رینوپلاستی تا مدتی نباید به پهلو بخوابید. چرا که خوابیدن به پهلو و خم کردن سر به طرفین نه تنها باعث ایجاد ناراحتی در شما می‌شود بلکه با ایجاد کبودی و تورم زمان بهبودی را افزایش می دهد. حتی در مواردی می تواند باعث کج شدن بینی شما شود و مجبور به جراحی دوباره شوید.

برای دریافت اطلاعات در خصوص نکات مربوط به عمل دوباره بینی به مقاله 5 مرحله پیش از جراحی دوباره بینی مراجعه کنید.

برای جلوگیری از این امر، باید 6 هفته پس از عمل بینی ، سر خود را در هنگام خواب بالا نگه داشته و از کج کردن آن به طرفین خودداری کنید. یکی از ساده ترین راه ها برای این کار این است که سر خود را روی دو یا سه بالش قرار دهید.

اگر به صورت غیر ارادی عادت دارید که سر خود را در هنگام خواب بچرخانید، می توانید از بالش های مسافرتی استفاده کرده یا اطراف گردن خود را با حوله بپوشانید.

4. از کمپرس سرد استفاده کنید

در 72 ساعت اول بعد از جراحی بینی استفاده از کمپرس سرد می تواند به کاهش تورم کمک کند. فقط مراقب باشید که کمپرس را مستقیماً روی بینی خود قرار ندهید. آن را روی گونه های خود بمالید تا به طور تصادفی استخوان یا غضروف بینی شما تغییر نکند.

5. استراحت زیادی داشته باشید

گرفتگی که بعد از عمل بینی احساس می کنید خوابیدن را دشوارتر می کند، اما استراحت یک بخش اساسی در روند بهبود است. بدن شما برای بهبودی خود به انرژی نیاز دارد. داشتن هفت تا هشت ساعت خواب در شب به بدن شما این فرصت را می دهد تا انرژی خود را بازیابی کند.

6. حفظ رژیم غذایی سالم

آیا ارتباطی بین رژیم غذایی و روند بهبودی پس از رینوپلاستی وجود دارد؟ در پاسخ باید گفت بله. در واقع داشتن یک رژیم غذایی متعادل بعد از عمل بینی می تواند به شما کمک کند تا با دریافت مواد مغذی لازم، بهبودی خود را سرعت ببخشید.

پروتئین یک ماده اساسی برای پوست، ماهیچه، غضروف و خون است. رژیم غذایی متشکل از آجیل، گوشت، تخم مرغ، ماست، ماهی و سایر غذاهای سرشار از پروتئین به بدن شما کمک می کند تا بافت آسیب دیده را در داخل و اطراف بینی شما بازسازی کند.

شما همچنین می بایست مطمئن شوید که ویتامین های لازم مانند A و C را نیز از رژیم خود دریافت می کنید، ویتامین A که معمولاً در سبزیجات تیره و برگ دار مانند اسفناج و کلم وجود دارد، یک تقویت کننده ایمنی عالی است که می تواند به شما در مقابله با عفونت ها بعد از جراحی بینی کمک کند.

ویتامین C نقش مهمی در بازسازی کلاژن، پروتئینی که بافت پوست شما را به هم متصل می کند، دارد. منابع خوب ویتامین C شامل مرکبات، جوانه بروکسل و کلم بروکلی است.

7. سرما بهتر از گرما

دوش آب گرم، سونا و سوپ داغ همگی آرام بخش هستند و می توانند احساس خوبی را در شما ایجاد کنند. اما باید گفت که برای بینی متورم شما چندان مناسب نیستند. گرما باعث می شود بافت های بینی شما بیشتر متورم شود.

به همین دلیل بهتر است از رژیم غذایی خنک با دمای اتاق استفاده کنید، دوش ولرم بگیرید و تا چند هفته بعد از رینوپلاستی که احتمال تغییر در بینی شما وجود دارد از گرما خودداری کنید.

8. برای تخلیه بینی به آن فشار وارد نکنید

بعد از عمل بینی ، به مدت چند هفته تا چند ماه احساس گرفتگی در بینی خود خواهید داشت. این احساس در اثر تورم بافت های بینی ایجاد می شود. در این مدت از تخلیه بینی خودداری کنید چرا که این کار به بینی شما فشار وارد می کند.

اگر این موضوع شما را اذیت می کند، با پزشک خود مشورت کرده تا از یک سرم یا اسپری برای شستشوی بینی استفاده و به آرامی بینی خود را مرطوب کنید.  بعد از گذشت 6 هفته از جراحی بینی می توانید به راحتی و مانند قبل از عمل بینی خود را تخلیه کنید.

در خصوص عطسه باید گفت که شما نمی توانید جلوی عطسه خود را بگیرید. درعوض، سعی کنید به جای بینی از طریق دهان عطسه کنید. این کار کمی ناخوشایند است، اما بهتر از آسیب رساندن به بینی شکننده شما و افزایش زمان بهبود است.

9. از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید

در بیشتر بیماران، تقریباً 6 هفته طول می کشد تا استخوان های بینی بعد از عمل رینوپلاستی بهبود یابد. در این مدت، باید از انجام ورزش شدید خودداری کنید. حتی حرکاتی که مانند کشش، بلند کردن یا خم شدن بیش از حد می تواند ورم بینی را افزایش دهد.

صبر کنید تا زمانی که پزشک به شما اجازه دهد تا فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید. آن هنگام می توانید ورزش ها یا فعالیت های پیش از جراحی بینی را دوباره  انجام دهید.

10. از عینک استفاده نکنید

عینک آفتابی، عینک مطالعه یا هر نوع عینک دیگری می تواند باعث کبودی بیشتر و تورم شود که در نتیجه روند درمان شما افزایش پیدا می کند. همچنین در مواردی باعث ایجاد فرورفتگی در بینی هم خواهد شد. زمانش که برسد پزشک به شما اجازه استفاده از عینک را خواهد داد.

هرچند بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که پیش از عمل بینی سعی کنید مشکل چشم را برطرف کرده تا بعد از جراحی دیگر نیازی به استفاده از عینک نباشد. در غیر این صورت نیز توصیه می شود تا از سبک ترین قاب های موجود و تنها در صورت لزوم از آن ها استفاده کنید.

11. در معرض خورشید نمانید

این امر همواره ایده خوبی است که برای محافظت از پوست در برابر اشعه خورشید قرار نگیرید. اما رعایت این موضوع پس از جراحی بینی از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است. چرا که تا هفته ها و ماه ها بعد از رینوپلاستی آفتاب شدید نه تنها باعث سوختگی پوست بینی می شود بلکه منجر به تیره شدن و تورم آن نیز خواهد شد. در نتیجه بینی شما دیرتر بهبود پیدا می کند.

12. سیگار نکشید

رعایت این نکته مهم است که قبل و بعد از عمل بینی سیگار نکشید. چرا که نیکوتین موجود در سیگار جریان خون را کند کرده و باعث می شود زخم های بعد از عمل شما دیرتر درمان شود. به همین جهت پزشکان به شدت به عدم مصرف دخانیات به ویژه بعد از جراحی بینی تاکید می کنند.

13. صبور باشید

بالاتر از همه موارد بیان شده مهم این است که صبر داشته باشید. شما بهبود خواهید یافت و نتایج جراحی بینی خود را خواهید دید. تنها به زمان نیاز دارید. با وجود رعایت نکات گفته شده نیز هیچ گاه روند بهبودی یک ساله به یک هفته کاهش پیدا نمی کند. اما همه آن ها قطعا به سرعت بخشیدن به بهبود شما کمک خواهند کرد.

 

منبع

https://www.drfarrior.com/13-tips-speed-up-rhinoplasty-recovery-time/

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل

IranMedBank

بانک اطلاعات پزشکی ایران