بیماری های شایع در کودکان

بیماری های شایع در کودکان

بیماری های شایع در کودکان شامل انواع بیماری های عفونی و غیر عفونی است که ذکر تمام آن ها تقریبا غیر ممکن است. با این وجود، ما در بانک پزشکی ایرانمدبانک سعی کرده ایم تا رایج ترین این بیماری ها از جمله بیماری های ویروسی و عفونت های باکتریایی و همچنین بیماری های آلرژیک و ایمنی را معرفی کنیم.

برونشیولیت ( التهاب نایژک)

تعدادی از ویروس های مختلف باعث برونشیولیت (التهاب مجاری تنفسی کوچک) می شوند که معمولا کودکان زیر 1 سال به آن مبتلا می شوند. این بیماری معمولا به علت ویروس RVS ایجاد می شود. اما می تواند به دلیل آنفولانزا و سایر ویروس های رایج مرتبط با بخش فوقانی دستگاه تنفس نیز باشد.

علامت رایج برونشیولیت شامل تب، آبریزش بینی، سرفه و خس خس سینه است. این بیماری شایع در کودکان بیشتر در ماه های زمستان رخ می دهد و گاهی باعث می شود بعضی از نوزادان که دارای علائم تنفسی شدید هستند، در بیمارستان بستری شوند.

درمان برونشیولیت با آسم متفاوت است. با این حال، برخی از داروهای مشابه ممکن است در درمان آن مورد استفاده قرار گیرد. برای درصد کمی از نوزادان، قسمت خس خس ممکن است نشانی از آسم در آینده باشد. اما برای اکثر آنها یک رویداد گذار است.

عفونت گوش بیماری شایع در کودکان

عفونت گوش در کودکان بسیار شایع است و به دلیل اختلال در عملکرد لوله های اُستاش (لوله هایی که گوش داخلی را به گلو متصل می کنند) ایجاد می شود. وقتی مایعات در این لوله جمع می شود، باکتری ها و سایر میکروب ها را به خود جذب می کند، که ممکن است تکثیر شده و باعث عفونت در گوش شوند.

عفونت گوش بیماری شایع در کودکان
عفونت گوش بیماری شایع در کودکان است که به دلیل اختلال در عملکرد لوله هایی که گوش داخلی را به گلو متصل می کنند ایجاد می شود.

تب، گوش درد و خروج مایع از مجرای گوش از علائم شایع این بیماری در کودکان است. درمان عفونت گوش معمولا با استفاده از آنتی بیوتیک انجام می شود و گاهی نیز نیاز به تخلیه مایع داخل گوش میانی است.

گولو ایر (ترشحات چسبناک گوش)

از دیگر بیماری های شایع در کودکان که مرتبط با گوش است، می توان به تجمع مایعات در گوش میانی اشاره کرد. این ترشحات به خودی خود پاک نمی شوند و ممکن است نیاز به تخلیه از طریق جراحی باشد که به این روش تمپانوسنتز گفته می شود.

یک سوزن به گوش میانی وارد شده و مایعات خارج می شود. گاهی اوقات، به دلیل عفونت های مکرر یا خروج مزمن مایعاتی که حداقل به مدت سه ماه ادامه دارد، ممکن است لازم باشد یک لوله در غشای لاله گوش قرار گیرد تا مایعات درون گوش میانی تخلیه شود.

مننژیت بیماری التهابی شایع در کودکان

مننژیت یا همان التهاب بافت اطراف مغز و نخاع (مننژ) از بیماری های شایع در کودکان است. ویروس ها یا باکتری ها ممکن است باعث مننژیت شوند. علائم آن شامل سردرد، سفتی گردن، تب و بی حالی است.

واکسن هایی که در حال حاضر وجود دارد، شیوع بسیاری از بیماری های باکتریایی را کاهش داده است. با این حال، علل ویروسی مننژیت در کودکان هنوز شایع است. مننژیت باکتریایی می تواند منجر به نتایج شدید، از جمله کاهش شنوایی دائمی، آسیب مغزی و حتی مرگ شود.

آبله مرغان یک بیماری شایع در کودکان

در گذشته ویروس عامل بیماری آبله مرغان می توانست جان بسیاری از مردم از جمله کودکان را بگیرد. اما امروزه با ساخت واکسن آن، دیگر به ندرت خطر عوارض جدی این بیماری در کودکان مانند عفونت باکتریایی پوست و ذات الریه رخ می دهد.

آبله مرغان یک بیماری بسیار شایع در کودکان
آبله مرغان یک بیماری ویروسی بسیار شایع در کودکان است.

این بیماری ویروسی در کودکان در حال حاضر یک بیماری عادی محسوب می شود که با تاول های قرمز همراه با خارش خود را نشان می دهد. امروزه تمامی کودکان در همان سنین کم واکسن آبله مرغان را دریافت می کنند.

آبله مرغان، سرخک، اوریون، سرخجه، روتا ویروس از جمله بیماری های شایع در کودکان هستند که عامل بروز آن ها ویروس است. هر چند امروزه با ساخت واکسن ها، کودکان کمتری به این ویروس ها مبتلا می شوند و خطر مرگ برای آن ها به حداقل رسیده است.

سرخک از بیماری های ویروسی شایع در کودکان

ویروس روبئولا باعث ایجاد سرخک می شود. سرخک قبل از ابداع واکسیناسیون برای آن، یک بیماری ویروسی بسیار شایع در کودکان محسوب می شد.

این ویروس در کودکان می تواند منجر به عوارض جدی و حتی مرگ شود و به طور کلی با علائم غیر اختصاصی مانند تب بالا، آبریزش بینی و سرفه شروع می شود.

به دنبال این علائم، بیماران دچار بثورات می شوند که از صورت به پاها گسترش می یابد. علائم به طور کلی یک تا دو هفته پس از مواجهه با ویروس شروع می شود و کمتر از یک هفته طول می کشد تا از بین برود.

اوریون بیماری ویروسی در کودکان

اوریون یک بیماری ویروسی در کودکان است که به طور معمول با علائم شبیه آنفولانزا شروع شده و سپس منجر به تورم دردناک غدد بزاقی می شود.

اوریون قبل از واکسیناسیون معمول، از بیماری های شایع در کودکان بود. علائم آن به طور کلی بیش از دو هفته پس از مواجهه با ویروس ظاهر می شوند و بیماری هفت تا 10 روز ادامه دارد.

همانند بسیاری از عفونت های های ویروسی دوران کودکی، اگرچه اوریون نیز بیشتر اوقات به صورت خفیف رخ می دهد اما در مواردی عوارض جدی مانند مننژیت و مرگ را نیز به دنبال دارد.

سرخجه (سرخک آلمانی)

از دیگر بیماری های شایع در کودکان سرخجه است که به عنوان سرخک آلمانی نیز شناخته می شود. این بیماری در اکثر افراد به صورت خفیف ایجاد می شود اما در زنان بارداری که واکسینه نشده اند بسیار خطرناک است.

این ویروس می تواند باعث نقایص جدی و کشنده در جنین شود. امروزه واکسیناسیون آن به صورت معمول انجام می شود. نشانه های این بیماری در کودکان با تب و بثورات شروع می شود و در بیشتر موارد پس از دو تا سه روز برطرف خواهد شد.

سیاه سرفه

یک عفونت باکتریایی در کودکان است که باعث بیماری سرفه سیاه می شوند. این بیماری بسیار مسری است و گاهی اوقات در کودکان خردسال به ویژه نوزادان کشنده است. این بیماری باکتریایی با واکسیناسیون قابل پیشگیری است.

با این وجود، اغلب در کودکان بزرگتر و بزرگسالان قابل تشخیص نیست. عفونت معمولاً با علائم سرماخوردگی شروع می شود و سپس به سرفه ای مداوم و خشن تبدیل می شود و نفس کشیدن را دشوار می کند.

از آنجایی که این بیماری شایع در کودکان می تواند خطرناک باشد، واکسیناسیون آن توصیه می شود.

گلودرد چرکی بیماری عفونی شایع در کودکان

استرپتوکوکوس، یک باکتری بسیار شایع است که باعث ایجاد گلودرد به ویژه در کودکان می شود. علائم این عفونت باکتریایی در کودکان شامل گلودرد و تب است که بیش از چند روز ادامه دارد. غالباً ممکن است ترشحات سفید چرک در گلو و بزرگ شدن غدد لنفاوی گردن نیز به همراه آن رخ دهد.

بیماری گلودرد چرکی در کودکان
بیماری گلودرد چرکی در کودکان با ترشحات سفید چرک در گلو و بزرگ شدن غدد لنفاوی گردن همراه است.

گلودرد ناشی از این بیماری در کودکان به خودی خود برطرف می شود. با این حال، استفاده از آنتی بیوتیک ها به دلیل خطر ابتلا به بیماری روماتیسمی قلب که یک پیامد جدی اما قابل پیشگیری از عفونت های استرپی است، توصیه می شود.

تب اسکارلت (مخملک)

از دیگر بیماری های شایع در کودکان که با تب و عفونت گلو همراه است، تب اسکارلت یا همان مخملک می باشد. یک عفونت باکتریایی در کودکان که با تب بالا و گلودرد آغاز شده و به دنبال آن بثورات جلدی روی سینه ظاهر و سپس به سایر قسمت های بدن منتقل می شود.

امروزه استفاده از آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن عفونت و جلوگیری از تب روماتیسمی و بیماری روماتیسمی قلب توصیه می شود.

عفونت استافیلوکوک

استافیلوکوک مقاوم به متی سیلین، ارگانیسم مقاوم در برابر آنتی بیوتیک است که باعث عفونت های پوستی مانند جوش و آبسه (عفونت های پوستی عمیق) یا حتی بدتر از آن می شود.

این بیماری شایع در کودکان در حال شیوع بیشتر است و می تواند در مراکز بهداشتی گسترش یابد و باعث ایجاد عفونت هایی شود که زندگی  آن ها را تهدید کند.

مسئله ای که این بیماری در کودکان را به چالش می کشد این است که بسیاری از افراد ناقل علامتی ندارند اما می توانند آن را به افراد مستعد انتقال دهند. هر چند که این باکتری در مقابل آنتی بیوتیک مقاوم است اما درمان آن گاهی همراه با استفاده از آنتی بیوتیک همراه است.

سیاه سرفه، گلودرد چرکی، مخملک، عفونت استافیلوکوک، بیماری لایم و زرد زخم از جمله بیماری های شایع کودکان هستند که توسط عفونت های باکتریایی ایجاد می شود و برای درمان آن ها معمولا از آنتی بیوتیک استفاده می شود.

درماتوفیتوز (کچلی قارچی)

یکی از بیماری های شایع در کودکان درماتوفیتوز یا کچلی قارچی است که در آن بخشی از موی سر کودکان به دلیل وجود قارچ در پوست سر دچار ریزش زیاد و محسوس می شود. این بیماری به راحتی می تواند از یک کودک به کودکی دیگر منتقل شود به همین دلیل والدین باید بسیار مراقب باشند.

بیماری لایم

بیماری لایم یک عفونت باکتریایی در کودکان و بسیار شایع است که علائم آن شامل بثورات جلدی، تب و بدن درد است. در مواردی نیز علائم شدید تر بوده و سیستم عصبی و مفاصل کودک را نیز درگیر می کند.

بثورات جلدی یک تا دو هفته پس از قرار گرفتن در معرض باکتری خود را نشان می دهد. این بیماری به سختی منتقل می شود و معمولا برای درمان آن از آنتی بیوتیک استفاده می گردد.

آنفولانزا بیماری شایع در کودکان

آنفولانزا یکی از شایع ترین بیماری ها در کودکان است که بیشتر در فصل زمستان شیوع پیدا می کند. این بیماری با تب شدید، لرز، بدن درد و سایر علائم همراه است.

معمولا به خودی خود و با استراحت و خوردن غذای سالم و مقوی درمان می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تعذیه کودکان به مقاله غذای سالم برای کودکان مراجعه کنید.

اما در بعضی از موارد می تواند عوارض جدی از جمله ذات الریه ایجاد کند. در حال حاضر، واکسیناسیون سالانه به طور جهانی برای همه افراد 6 ماه به بالا توصیه می شود.

آنفولانزا بیماری
آنفولانزا یک بیماری ویروسی در کودکان و بزرگسالان است

برای اطلاعات بیشتر در خصوص واکسیناسیون آنفولانزا می توانید مقاله واکسن آنفولانزا و حقایق کلیدی در مورد واکسن آنفولانزای فصلی را مطالعه کنید.

آنفولانزای معده (گاستروانتریت)

از بیماری های شایع در کودکان آنفولانزای معده است. در این بیماری کودک دچار حالت تهوع و استفراغ شده و مدفوع آن بد بو و آبکی است. سایر علائم این بیماری شامل دردهای عضلانی، شکم درد و تب خفیف است.

معمولا والدین برای جبران آب از دست رفته بدن کودک را با مایعات غیر شیر هیدراته نگه می دارند. کودک در مدت بیماری باید آب و مایعات فراوان دریافت کند. این بیماری مسری است و می بایست در صورت تداوم یا بدتر شدن علائم به پزشک مراجعه نمود.

آلرژی های فصلی 

آلرژی های فصلی آفت بسیاری از کودکان و بزرگسالان است. آبریزش بینی، عطسه و پف کردگی چشم از علائم رایج آن است. متاسفانه، هیچ درمانی برای آنها وجود ندارد. با این حال، داروهایی وجود دارد که می تواند علائم را کاهش دهد.

آنتی هیستامین ها معمولا به صورت بدون نسخه در دسترس هستند و می توانند به صورت خوراکی، به عنوان اسپری بینی و حتی به عنوان قطره چشم استفاده شوند. هدف استفاده از آنتی هیستامین ها تنها کاهش شدت علائم است.

بیماری دست، پا و دهان

ویروس کوکساکی باعث بیماری دست، پا و دهان می شود. از بیماری های شایع در کودکان است که در طول تابستان و اوایل پاییز بسیار رخ می دهد و پس از حدود 10 روز خود به خود برطرف می شود. این ویروس باعث ایجاد تب، گلودرد و تاول در داخل دهان، کف دست ها و کف پا می شود.

هیچ درمان پزشکی برای این عفونت در کودکان وجود ندارد، به جز مراقبت های حمایتی از جمله مسکن ها که برای کاهش درد از آن استفاده می شود.

آنفولانزا یکی از شایع ترین بیماری ها در کودکان است که بیشتر در فصل زمستان شیوع پیدا می کند. این بیماری با تب شدید، لرز، بدن درد و سایر علائم همراه است. در حال حاضر، واکسیناسیون سالانه به طور جهانی برای همه افراد 6 ماه به بالا توصیه می شود.

آنفولانزای معده نیز از بیماری های شایع در کودکان است که در آن کودک دچار حالت تهوع و استفراغ شده و مدفوع آن بد بو و آبکی است. سایر علائم این بیماری شامل دردهای عضلانی، شکم درد و تب خفیف است.

بیماری چشم صورتی (Pinkeye)

در این بیماری ناحیه چشم کودکان ورم کرده و صورتی رنگ می شود. عامل اصلی این بیماری شایع در کودکان یک ویروس است. اما عفونت باکتریایی نیز می تواند گاهی باعث آن شود. این بیماری بسیار مسری است و می تواند به سرعت در مدارس گسترش پیدا کند.

در بیشتر موارد در طی پنج روز علائم این بیماری در کودکان برطرف می شود اما گاهی نیاز به درمان اضافی است که می بایست توسط پزشک متخصص مشخص شود.

ویروس روتا (Rota) بیماری شایع در کودکان

عفونت ویروس روتا مسئول بیماری و مرگ و میر قابل توجهی از کودکان در کشورهای کمتر توسعه یافته است که دسترسی به واکسن روتا ویروس را ندارند. این عفونت باعث ایجاد تب، استفراغ و اسهال در کودکان می شود.

این موارد می تواند اغلب منجر به مشکلات جدی کمبود آب در بدن به خصوص در کودکان و نوزادان شود.

پیش از ورود واکسن روتا این بیماری ویروسی در کودکان دلیل شایع بستری شدن آن ها در بیمارستان ها بود. اما مطالعات فعلی نشان می دهد که با واکسیناسیون میزان ابتلا به این بیماری ویروسی در کودکان تا 95 درصد کاهش پیدا کرده است.

بیماری کاوازاکی

بیماری کاوازاکی یک بیماری شایع در کودکان و بسیار جدی است که در صورت عدم شناسایی و درمان، منجر به آسیب شدید عروق کرونر قلب و در نتیجه حمله قلبی و مرگ ناگهانی در کودکان می شود.

خوشبختانه، به اکثر متخصصان اطفال آموزش داده می شود که مراقب بیماری کاوازاکی باشند و بتوانند این بیماری را به سرعت بر اساس علائم و نشانه های رایج آن شناسایی کنند.

این علائم شامل تب طولانی مدت (بیشتر از پنج روز)، بثورات لب، ترک و خشکی لب، قرمزی چشم، بزرگ شدن غدد لنفاوی گردن و تورم دست و پا است.

بیماری کاوازاکی
بیماری کاوازاکی یک بیماری ناشناخته و بسیار خطرناک در کودکان است که در صورت عدم شناسایی و درمان، منجر به آسیب شدید عروق کرونر قلب و در نتیجه حمله قلبی و مرگ ناگهانی در کودکان می شود.

در صورت تشخیص این بیماری در کودکان بستری شدن در بیمارستان توصیه می شود و تجویز آسپرین ضروری است. این روش درمانی در صورت ابتلا به بیماری در مراحل اولیه، از پیشرفت مشکلات قلبی جلوگیری می کند.

علت بروز این بیماری در کودکان همچنان ناشناخته باقی مانده است.

ایمپتیگو یا زرد زخم

این بیماری شایع در کودکان از دیگر عفونت های باکتریایی است که بسیار رایج هستند. از علائم این بیماری ظهور تاول های کوچک زرد رنگ در نقاط مختلف بدن است که بیشتر در کودکان خردسال خود را نشان می دهد.

برای درمان این عفونت باکتریایی در کودکان از آنتی بیوتیک استفاده می شود.

 

 

منبع

https://www.onhealth.com/content/
1/childhood_illness_sick_kids

 

 

برچسب‌ها:
نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل

IranMedBank

بانک اطلاعات پزشکی ایران