افسردگی در سنین بالا و راه های کمک به خود

افسردگی در سنین بالا و راه های کمک به خود

افسردگی در سنین بالا یکی از مواردی است که شاید خیلی مورد توجه قرار نگیرد. گاهی حتی خود سالمندان نیز نمی دانند که به بیماری افسردگی مبتلا شده اند. همچنین علائم این بیماری تا حد زیادی به بیماری آلزایمر شباهت دارد. برای کسب اطلاعات دقیق در خصوص بروز افسردگی در سنین بالا به لینک مقاله افسردگی سالمندان : علائم و نشانه ها مراجعه کنید و برای جلوگیری و درمان افسردگی در سنین بالا ادامه ی مقاله را بخوانید.

در این مقاله در سایت ایرانمدبانک قصد داریم تا راهکارهایی را معرفی کنیم که افراد در صورت بروز افسردگی در سنین بالا بتوانند تا حد زیادی به خود کمک کنند تا این بیماری را بهبود بخشند یا از تشدید آن جلوگیری کنند.

ارتباط با دیگران راهکاری عالی برای مقابله با افسردگی در سنین بالا

افراد مسن افسرده ممکن است نخواهند کاری انجام دهند یا کسی را ببینند. اما انزوا، افسردگی در سنین بالا را بدتر می کند. به همین دلیل افراد سالخورده باید سعی کنند با دیگران ارتباط برقرار کرده و زمان تنها بودن خود را محدود کنند.

اگر نمی توانید برای معاشرت بیرون بروید، عزیزان و دوستانتان را برای دیدن دعوت کنید یا از طریق تلفن یا ایمیل با آن ها در ارتباط باشید. اما به یاد داشته باشید که ارتباطات دیجیتال نمی تواند به طور کامل جایگزینی برای تماس حضوری باشد.

تمام تلاش خود را به کار گیرید تا روزانه بتوانید افراد مختلف را ببینید. این کار تاثیر بسیار مثبتی را در روحیه شما خواهد داشت و تا حد زیادی از بروز افسردگی در سنین بالا جلوگیری خواهد کرد. بدانید برای دوستی های جدید هرگز دیر نیست.

ارتباط با دیگران راهکاری عالی برای مقابله با افسردگی در سنین بالا
ارتباط با دیگران راهکاری عالی برای مقابله با افسردگی در سنین بالا

وارد جامعه شوید، سعی کنید تمام روز را در خانه نمانید. به پارک بروید، با یک دوست ناهار بخورید، از یک موزه بازدید کنید یا به یک کنسرت یا تئاتر بروید.

حتی سعی کنید در کارهای داوطلبانه شرکت کنید. کمک به دیگران یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از افسردگی در سنین بالا و داشتن احساس خوب در افراد مسن است.

یکی دیگر از کارهایی که می تواند به جلوگیری از بروز بیماری افسردگی در افراد مسن کمک کند، مراقبت و نگهداری از حیوانات است. یک حیوان خانگی می تواند همراه بسیار خوبی برای سالمندان باشد.

به عنوان مثال، قدم زدن با سگ می تواند تمرین خوبی برای افراد سالخورده و راهی عالی برای ملاقات با مردم باشد. صاحبان سگ عاشق گپ زدن هستند در حالی که حیوانات خانگی آنها با هم بازی می کنند.

یافتن معنی و هدفی جدید در زندگی 

برای غلبه بر افسردگی در سنین بالا و جلوگیری از بازگشت آن، مهم است که افراد مسن همچنان احساس تعامل داشته و دارای هدفی قوی در زندگی باشند.

طبیعی است که با افزایش سن، افراد برخی از چیزهایی را که در گذشته روی آن وقت می گذاشتند و به زندگی آن ها معنی میداد را از دست بدهند.

بازنشستگی، از دست دادن دوستان نزدیک یا عزیزان، جابجایی به مکانی دور و تغییر در سلامت جسمی یا مالی می تواند بر روحیه، اعتماد به نفس و احساس ارزشمندی سالمندان تأثیر بگذارد و باعث بروز افسردگی در افراد مسن شود.

 اما هنوز راه های زیادی وجود دارد که افراد سالخورده می توانند به وسیله آن معنای جدیدی به زندگی خود بدهند و احساس تعامل با محیط پیرامون خود داشته باشند. گاهی اوقات فقط مسئله این است که طرز فکر خود را باید تغییر دهید. روی آنچه هنوز می توانید انجام دهید تمرکز کنید، نه کاری که قبلاً می توانستید انجام دهید.

یکی از عواملی که باعث بروز افسردگی در سنین بالا می شود این است که اکثر سالمندان به کارهایی که در گذشته می توانستند انجام دهند و در حال حاضر قادر به انجام آن نیستند فکر می کنند و این موضوع باعث ناامیدی آن ها می شود.

ارتباط با دیگران می تواند تا حد زیادی از بروز علائم افسردگی در افراد مسن جلوگیری کند. دیدن دوستان و آشنایان باعث تقویت روحیه در افراد مسن می شود. از دیگر راهکارهای مقابله با افسردگی در سنین بالا یافتن معنا و مفهومی جدید در زندگی است. آموختن مهارت های جدید و تمرکز روی توانایی های حال حاضر سالمندان می تواند بسیار کمک کننده باشد.

به همین دلیل باید به جای تمرکز بر آنچه قبلاً انجام داده اید، سعی کنید روی کارهایی که می توانید در حال حاضر انجام دهید تمرکز کنید. خواهید دید که هنوز چه مقدار توانایی در شما نهفته است.

آموختن مهارت های جدید از جمله کارهایی است که می تواند روند افسردگی در افراد مسن را کاهش دهد. چیزی را انتخاب کنید که همیشه می خواستید آن را یاد بگیرید یا کاری که باعث تقویت خلاقیت شما می شود.

مقابله با افسردگی در سنین بالا
مقابله با افسردگی در سنین بالا ؛ فعالیت هایی را پیدا کنید که برای شما هم معنی دار و هم لذت بخش باشند.

یادگیری فعالیت های جدید نه تنها به زندگی معنا و لذت می بخشد، بلکه می تواند به حفظ سلامت مغز و جلوگیری از زوال عقل نیز کمک کند.

هر فردی ایده متفاوتی در مورد آنچه باعث معنا و هدف زندگی می شود دارد. نکته مهم این است که فعالیت هایی را پیدا کنید که برای شما هم معنی دار و هم لذت بخش باشند. هرچه روحیه خود را بیشتر تقویت کنید کمتر دچار افسردگی در سنین بالا خواهید شد.

پذیرفتن عادت های سالم در زندگی

وقتی افسرده هستید یافتن انگیزه برای انجام هر کاری دشوار است، چه رسد به اینکه مراقب سلامتی خود باشید. اما عادت های سلامتی شما در علائم افسردگی در سنین بالا تاثیر دارد. هرچه مراقبت بهتری از بدن خود داشته باشید، احساس بهتری خواهید داشت.

فعالیت بدنی درمان قدرتمند افسردگی در افراد مسن

ورزش یک درمان قدرتمند برای پیشگیری از افسردگی سالمندان است. تحقیقات نشان داده است که ورزش می تواند به اندازه داروهای ضد افسردگی تاثیر گذار باشد.

هنگامی که صحبت از فعالیت بدنی و ورزش می شود منظور این نیست که تمرین های سخت انجام دهید تا از مزایای آن بهره مند شوید.

هر چیزی که باعث ایجاد تحرک در شما شود حتی یک قدم زدن کم و ساده می تواند تاثیرات بسیار مثبتی در روحیه شما داشته باشد.

به دنبال روش های کوچک برای افزودن حرکت بیشتر به روز خود باشید. به عنوان مثال، در فاصله دورتر از فروشگاه پارک کنید، از پله ها استفاده کنید، کارهای سبک خانه یا باغبانی انجام دهید.

رژیم غذایی مناسب  برای مقابله با افسردگی در سنین بالا

تنظیم عادات غذایی و داشتن یک رژیم غذایی مناسب با بدن می تواند تاثیرات بسیار خوبی برای مقابله با افسردگی در سنین بالا داشته باشد.

با به حداقل رساندن قند و کربوهیدرات های تصفیه شده شروع کنید. درعوض، روی پروتئین با کیفیت، کربوهیدرات های پیچیده و چربی های سالم تمرکز کنید. این مواد غذایی باعث می شوند از نظر احساسی متعادل تر باشید.

افراد سالخورده نباید مدت زمان طولانی بدون غذا سپری کنند. زیرا گرسنگی می تواند باعث بدتر شدن خلق و خو شده و آن ها را خسته و تحریک پذیر کند. بنابراین، بهتر است هر 3-4 ساعت یک چیزی بخورند.

 جلوگیری از افسردگی در افراد مسن با خواب با کیفیت

بسیاری از سالمندان با مشکلات خواب، به ویژه بی خوابی دست و پنجه نرم می کنند. اما کمبود خواب افسردگی سالمندان را بدتر می کند. به همین دلیل برای جلوگیری از افسردگی در سنین بالا، افراد مسن می بایست 7 الی 9 ساعت در شبانه روز بخوابند.

سپری کردن مدت زمانی در زیر نور آفتاب

نور خورشید می تواند به افزایش سطح سروتونین، بهبود روحیه و کنار آمدن با اختلال عاطفی فصلی در افراد سالخورده کمک کرده و به این ترتیب بروز افسردگی سالمندان را تا حدی کاهش دهد.

 در صورت امکان، در ساعات روشنایی روز بیرون بروید و حداقل 15 دقیقه در روز خود را در معرض آفتاب قرار دهید. قهوه یا چای خود را بیرون یا کنار پنجره بنوشید.

داشتن عادت های سالم در زندگی افراد سالخورده مانند فعالیت بدنی منظم، رژیم غذایی مناسب حاوی پروتئین، میوه و سبزیجات، داشتن خواب کافی در طی شبانه روز و سپری نمودن مدت زمانی در زیر نور آفتاب می تواند تا حد زیادی از بروز افسردگی در افراد مسن و یا تشدید آن جلوگری کند.

مشاوره و درمان افسردگی در افراد مسن

این روش درمانی به جای اینکه تنها علائم آن را برطرف کند، روی افسردگی سالمندان به خوبی کار می کند. مشاوره حمایتی می تواند تنهایی و ناامیدی ناشی از افسردگی در افراد مسن را کاهش دهد و به آن ها در یافتن معنی و هدف جدید در زندگی کمک کند.

درمان افسردگی از طریق مشاوره به افراد مسن کمک می کند تا بتوانند با شرایط استرس زا در زندگی کنار بیایند. همچنین کمک می کند تا الگوهای تفکر منفی را تغییر داده و مهارت های بهتر کنار آمدن با شرایط را ارتقا دهند.

چگونه به یک فرد مسن مبتلا به افسردگی کمک کنیم

اگر فرد مسنی از نزدیکان شما به افسردگی مبتلا است، می توانید با حمایت عاطفی به او کمک کنید. با صبر و دلسوزی به عزیز خود گوش دهید. نیازی نیست تا کار خاصی برای رفع افسردگی او انجام دهید، تنها کافی است در کنارشان باشید و به آن ها گوش دهید.

از احساسات آن ها انتقاد نکنید. آن ها را تشویق کنید تا از درمان مناسب استفاده کنند. یک پزشک خوب پیدا کنید و آنها را در ویزیت هایشان همراهی و از نظر عاطفی پشتیبانی کنید. این کارها می تواند در درمان افسردگی در سنین بالا موثر باشد.

درمان افسردگی در سنین بالا
درمان افسردگی در افراد مسن ؛ نیازی نیست کار خاصی برای رفع افسردگی او انجام دهید، تنها کافی است در کنارشان باشید و به آن ها گوش دهید.

عزیز خود را به بیرون دعوت کنید. هنگامی که بدن و ذهن افراد مسن فعال باشد، کمتر به افسردگی دچار می شوند. فعالیت هایی را برای انجام دادن با هم پیشنهاد کنید که عزیزانتان از انجام آن لذت می برند.

یک رژیم غذایی سالم و مناسب را برای آن ها برنامه ریزی و تهیه کنید. همانطور که گفته شد رژیم غذایی ضعیف میتواند افسردگی سالمندان را بدتر کند. بنابراین مطمئن شوید که عزیز شما درست غذا می خورد و در هر وعده غذایی مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین سالم دریافت می کند.

به این ترتیب، افراد سالمند با کمک خود و اطرافیان می توانند از بروز افسردگی در سنین بالا جلوگیری کرده یا در صورت ابتلا به آن تا حد زیادی از روند بیماری جلوگیری کنند.

 

منبع

https://www.helpguide.org/articles/depression/
depression-in-older-adults.htm

 

برچسب‌ها: ,
نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل

IranMedBank

بانک اطلاعات پزشکی ایران