اهمیت رژیم غذایی سالم بر بدن

اهمیت رژیم غذایی سالم بر بدن

رژیم غذایی سالم اولین عامل داشتن بدنی سالم است و می توان گفت که امروزه تقریبا همه به این باور رسیده اند که همانگونه که غذاهای ناسالم می تواند منجر به بروز بسیاری از بیماری ها شوند، خوردن غذاهای سالم نیز می تواند بر سلامت بدن تاثیر بسیاری داشته باشد.

حتی بسیاری از پزشکان و محققان در همه گیری COVID-19، خوردن غذاهای سالم را بخش مهمی در حفظ سلامتی می دانند. در حالی که هیچ غذای خاصی وجود ندارد که بتواند از شما در برابر ویروس محافظت کند، اما یک رژیم غذایی سالم می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت سازد.

اصول تغذیه سالم

اما چگونه می توان یک رژیم غذایی سالم داشت؟ اهمیت تغذیه بر سلامت بدن تا چه حد است؟ اصول تغذیه سالم چیست؟ در این مقاله در بانک پزشکی ایرانمدبانک قصد داریم تا به تمام این سوالات پاسخ دهیم. پس تا انتهای این مقاله با ما باشید.

رژیم غذایی سالم چیست؟

رژیم غذایی سالم به معنای محدودیت های سختگیرانه، لاغر ماندن غیر واقعی یا محروم کردن خود از غذاهایی که دوست دارید نیست. بلکه احساس خوب بودن، داشتن انرژی بیشتر، بهبود سلامتی و تقویت روحیه است.

غذای سالم لازم نیست بیش از حد پیچیده باشد. در واقع، تغذیه مناسب زمانی اتفاق می افتد که فرد تا حد امکان غذاهای طبیعی را جایگزین غذاهای فرآوری شده کند. خوردن غذایی که تا حد ممکن به طور طبیعی تهیه می شود می تواند تفاوت زیادی در نحوه تفکر، نگاه و احساس شما ایجاد کند.

همچنین برای اطلاعات بیشتر در خصوص غذاهایی کودکان می توانید مقاله غذای سالم برای کودکان را مطالعه کنید.

اصول تغذیه سالم چیست؟

همه ما برای حفظ بدن سالم به تعادل پروتئین، چربی، کربوهیدرات، فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی در رژیم های غذایی خود احتیاج داریم. شما نیازی به حذف برخی از گروه های غذایی از رژیم خود ندارید، بلکه می بایست سالم ترین گزینه ها را از هر گروه انتخاب کنید.

پروتئین به شما انرژی می دهد. ضمن اینکه از خلق و خو و عملکرد شناختی نیز پشتیبانی می کند. پروتئین زیاد می تواند برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی مضر باشد. اما آخرین تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از ما به ویژه با افزایش سن به پروتئین با کیفیت بیشتری نیاز داریم.

این بدان معنا نیست که شما مجبورید بیشتر از محصولات حیوانی استفاده کنید، بلکه استفاده روزانه از انواع منابع گیاهی پروتئین می تواند پروتئین مورد نیاز بدن شما را تامین کند.

رژیم غذایی سالم

همه چربی ها یکسان نیستند. در حالی که چربی های بد می توانند رژیم شما را خراب کنند و خطر ابتلا به بیماری های خاص را افزایش دهند، چربی های خوب از مغز و قلب شما محافظت می کنند. در حقیقت، چربی های سالم مانند امگا 3 برای سلامت جسمی و عاطفی شما حیاتی هستند. چربی سالم در تغذیه شما می تواند به بهبود خلق و خوی شما کمک کند.

خوردن غذاهای سالم سرشار از فیبر غذایی (غلات، میوه ها، سبزیجات، آجیل و لوبیا) می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت را کاهش دهد. همچنین می تواند پوست شما را جوان تر و شاداب تر کرده و به کاهش وزن کمک کند. بنابراین وجود آن ها در تغذیه شما نقش مهمی دارد.

عدم دریافت کافی کلسیم در رژیم غذایی علاوه بر این که منجر به پوکی استخوان می شود، می تواند بر اضطراب، افسردگی و مشکلات خواب نیز تاثیر بگذارد. از نظر سن و جنسیت، داشتن مواد غذایی غنی از کلسیم در تغذیه و دریافت منیزیم و ویتامین های D و K کافی برای کمک به کلسیم در انجام کار ضروری است.

کربوهیدرات ها یکی از منابع اصلی انرژی بدن شما هستند. اما بیشتر آنها باید از کربوهیدرات های پیچیده، تصفیه نشده (سبزیجات، غلات کامل و میوه) به جای قندها و کربوهیدرات های تصفیه شده بدست آیند. کاهش مصرف نان سفید، شیرینی، نشاسته و شکر می تواند از افزایش سریع قند خون و نوسانات خلق و خو جلوگیری کند.

خوردن غذاهای سالم

در ادامه بررسی می کنیم که رژیم غذایی سالم می تواند بر چه چیزهایی تاثیر گذار باشد و چه نقشی در سلامت بدن ما دارد.

کنترل وزن با رژیم غذایی سالم

مصرف یک رژیم غذایی سالم که شامل مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات سبوس دار و مقدار متوسط ​​چربی های اشباع نشده، گوشت و لبنیات می تواند به شما در حفظ وزن ثابت کمک کند. داشتن تنوعی مناسب از این غذاها هر روز جای کمتری برای غذاهای دارای چربی و قند زیاد می گذارد که دلیل اصلی افزایش وزن هستند.

همراه با ورزش، داشتن یک رژیم غذایی مناسب می تواند به شما در کاهش وزن، کاهش سطح کلسترول و فشار خون و کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 کمک کند.

همه ما برای حفظ بدن سالم به تعادل پروتئین، چربی، کربوهیدرات، فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی در رژیم های غذایی خود احتیاج داریم. پروتئین به شما انرژی می دهد. چربی های خوب از مغز و قلب شما محافظت می کنند. خوردن غذاهای سرشار از فیبر غذایی (غلات، میوه ها، سبزیجات، آجیل و لوبیا) می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت را کاهش دهد. کربوهیدرات ها نیز یکی از منابع اصلی انرژی بدن شما هستند.

تغذیه مناسب راهی برای مقابله با پیری

تغذیه مناسب می تواند طول عمر شما را افزایش دهد و سلامت شما را حفظ کند. عوامل سبک زندگی مانند رژیم غذایی و ورزش حدود نیمی از عوامل موثر در طول عمر را تشکیل می دهند، در حالی که ژنتیک شما 19 درصد نقش دارد. دسترسی به مراقبت های بهداشتی و قرار گرفتن در معرض آلاینده های محیطی نیز 30 درصد باقیمانده را تشکیل می دهد.

تحقیقات نشان می دهند که برخی از مواد مشتق شده از غذا برای جلوگیری از پیر شدن سیستم گوارشی و سیستم ایمنی بدن مفید هستند. این مواد که به عنوان مواد مغذی شناخته می شوند، حاوی مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان ها هستند.

تقویت ایمنی با رژیم غذایی سالم

سیستم ایمنی بدن به تمام مواد غذایی مفید و لازم مانند پروتئین ها، کربوهیدرات ها، چربی ها، ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد. با بهبود عملکرد سلول های فردی و همچنین فعل و انفعالات بین سلول ها، تغذیه مناسب باعث می شود شما در برابر عفونت مقاومت بیشتری داشته باشید.

تاثیر تغذیه بر خلق و خو

تغذیه خوب به خلق و خوی بهتر کمک می کند. اگر رژیم غذایی شما سرشار از غذاهای شیرین و نشاسته ای باشد، ممکن است دچار تغییراتی در قند خون شوید که باعث شود خلق و خوی شما تحریک پذیر شود.

غذاهایی که اواخر شب خورده می شوند می توانند شما را بیدار نگه دارند و بدن را از استراحت مورد نیاز محروم کرده و منجر به فراموشی و انرژی کم شوند. در مقابل، انرژی حاصل از کربوهیدرات های پیچیده مانند لوبیا، حبوبات و غلات کامل با سرعت کمتری آزاد می شوند و از این طریق سطح قند خون را در مدت زمان بیشتری بالا نگه می دارند.

رژیم غذایی سالم باعث کنترل وزن، حفظ جوانی و شادابی، تقویت سیستم ایمنی و داشتن خلق و خویی بهتر می شود. همچنین از بروز بیماری هایی مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و پوکی استخوان نیز جلوگیری می کند.

تغذیه و بیماری

رژیم غذایی نامناسب با خطرات عمده سلامتی همراه است که می تواند باعث بیماری و حتی مرگ شود. این موارد شامل بیماری های قلبی، فشار خون بالا، دیابت نوع 2، پوکی استخوان و انواع خاصی از سرطان است. با انتخاب هوشمندانه مواد غذایی، می توانید به محافظت از خود در برابر این مشکلات سلامتی کمک کنید.

اهمیت رژیم غذایی

اهمیت رژیم غذایی در دیابت نوع 2

حفظ وزن سالم و داشتن یک رژیم غذایی متعادل که دارای چربی اشباع کم تر و فیبر زیادی باشد، می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در سنین بالا تا حد زیادی کاهش دهد. به همین جهت خوردن غذاهای سالم به شدت توصیه می شود.

اهمیت رژیم غذایی در سلامت قلب

یک رژیم غذایی سالم و غنی از میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و لبنیات کم چرب می تواند با حفظ فشار خون و سطح کلسترول به کاهش خطر بیماری های قلبی کمک کند. فشار خون بالا و کلسترول می تواند علامت نمک زیاد و چربی های اشباع شده در رژیم غذایی شما باشد.

به عنوان مثال، خوردن برخی از ماهی ها مانند ماهی آزاد و ماهی قزل آلا هر هفته می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک کند. مقادیر بالای اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی های روغنی برای سلامت قلب مفید هستند.

استخوان ها و دندان های محکم

یک رژیم غذایی غنی از کلسیم دندان ها و استخوان های شما را قوی نگه می دارد و می تواند به کاهش پوکی استخوان مرتبط با افزایش سن کمک کند. کلسیم معمولاً با محصولات لبنی در ارتباط است، اما می توانید با خوردن مواد غذایی دیگری مانند کلم پیچ و کلم بروکلی، سویا، آب میوه و غلات نیز کلسیم دریافت کنید.

از آنجا که ویتامین D به بدن کمک می کند کلسیم را جذب کند، اطمینان حاصل کنید مقادیر کافی از ویتامین D نیز در رژیم غذایی شما وجود دارد.

سخن آخر

بیان این نکته مهم است که بروز بسیاری از بیماری ها در سنین بالا اغلب نتیجه عادت های غذایی ناسالم و افزایش وزن در سنین پایین تر است.

عادت های غذایی ایجاد شده در دوران کودکی اغلب به بزرگسالی منتقل می شوند، بنابراین آموزش نحوه تغذیه سالم در سنین پایین به کودکان کمک می کند تا در طول زندگی سالم بمانند.

به این ترتیب دریافتیم که ارتباط بین تغذیه خوب و وزن سالم، کاهش خطر بیماری های مزمن و سلامت کلی بدن بسیار مهم است که نمی توان آن را نادیده گرفت.

بنابراین، با برداشتن گام هایی برای تغذیه سالم به نوعی به سلامت کلی بدن خود کمک خواهید کرد. فعالیت های بدنی و ایجاد تغییرات کوچک در رژیم غذایی می تواند کمک زیادی به بهبود کیفیت زندگی شما کند.

 

منبع

https://www.helpguide.org/articles/
healthy-eating/healthy-eating.htm

https://healthyeating.sfgate.com/five
-effects-healthy-nutrition-5150.html

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل

IranMedBank

بانک اطلاعات پزشکی ایران