غذای سالم برای کودکان

غذای سالم برای کودکان

غذای سالم برای کودکان یکی از مهمترین مسائلی است که می بایست به آن توجه بسیار شود. چرا که امروزه تقریبا از هر 4 کودک و نوجوان، 1 نفر از آن ها به اضافه وزن و چاقی مبتلا است. اضافه وزن، کودکان را در معرض خطر ابتلا به مشکلات جدی پزشکی مانند دیابت، بیماری قلبی و آسم قرار می دهد. داشتن یک رژیم غذایی سالم می تواند تاثیر زیادی بر سلامتی کودکان داشته باشد.

تبلیغات تلویزیونی از عواملی هست که می تواند باعث شود تا فرزندان شما غذاهایی با ارزش غذایی کم را بخورند.

امروزه شاهد آن هستیم که اکثر کودکان علاقه بیشتری به غذاهای بی ارزش دارند. به همین جهت در این مقاله در مجله پرشکی ایرانمدبانک قصد داریم نکاتی بیان کنیم که به بچه ها در خوردن غذاهای سالم کمک می کند.

فواید غذای سالم برای کودکان

روی آوردن به یک رژیم غذایی سالم می تواند تاثیر زیادی بر سلامتی کودکان داشته باشد. حفظ وزن سالم، جلوگیری از برخی مشکلات سلامتی، تثبیت خلق و خوی و تیز بینی از تاثیرات غذای سالم برای کودکان است.

یک رژیم غذایی سالم همچنین می تواند تاثیر عمیقی بر سلامتی روحی و روانی کودک داشته و به پیشگیری از بیماری هایی مانند افسردگی، اضطراب، اختلال دو قطبی، اسکیزوفرنی و ADHD (اختلال بیش فعالی و کمبود توجه) کمک کند.

خوب غذا خوردن می تواند باعث شود کودک شما رشد خوبی داشته و در بزرگسالی فرد سالم تری باشد. حتی در کاهش خطر خودکشی در جوانان نیز نقش دارد. اگر فرزند شما قبلا دارای مشکلات روحی بوده، یک رژیم غذایی سالم می تواند به او کمک کند تا علائم را کنترل کرده و کنترل سلامت خود را بدست آورد.

رژیم غذایی سالم برای کودکان
رژیم غذایی سالم برای کودکان

لازم به یادآوری است که بچه های شما با میل به سیب زمینی سرخ کرده و پیتزا و بیزاری از کلم بروکلی و هویج به دنیا نمی آیند. این مطبوع شدن به مرور زمان اتفاق می افتد زیرا بچه ها بیشتر و بیشتر در معرض انتخاب های ناسالم قرار می گیرند.

با این حال، می توان هوس غذای آن ها را دوباره برنامه ریزی کرد و غذای سالم برای کودکان را در برنامه غذایی آن ها قرار داد. هرچه زودتر گزینه های مفید و مقوی را در رژیم غذایی فرزندان خود وارد کنید، آن ها راحت تر قادر به برقراری ارتباط با غذای سالم خواهند بود.

تشویق به عادات غذایی سالم برای کودکان

چه کودک نوپا باشند و چه در سنین نوجوانی، ترجیح کودکان به طور طبیعی به سمت غذاهایی است که بیشتر از آن لذت می برند. به همین جهت برای فراهم نمودن غذای سالم برای کودکان می بایست آن ها را برای بچه ها جذاب نشان داد.

بیشتر از غذاهای خاص روی رژیم کلی تمرکز کنید. کودکان باید غذای کامل و ارگانیک استفاده کنند و تا حد امکان غذای بسته بندی و فرآوری شده را از رژیم غذایی کودکان حذف کنید.

سعی کنید یک الگوی مناسب برای فرزندانتان باشید. انگیزه کودکان برای تقلید بسیار بالا است. بنابراین، نمی توانید از کودک خود بخواهید که سبزیجات مصرف کند در حالی که خودتان در حال خوردن چیپس هستید.

طعم غذای سالم برای کودکان را پنهان کنید. معمولا این غذاها به تنهایی طعم خیلی لذیذی ندارند. به همین جهت سعی کن به صورت خلاقانه طعم های گوناگون را با هم ترکیب کرده تا برای کودک شما نیز طعم خوشمزه ای داشته باشد.

رژیم غذایی کودکان
درست کردن غذای خانگی می تواند تاثیر زیادی بر سلامتی بچه ها داشته باشد.غ

با وجود اینکه امروزه والدین هر دو کار می کنند و زمان کمتری برای پختن غذا دارند، اما بهتر است وعده های غذایی بیشتری را در خانه بپزید. چرا که در غذاهای رستورانی قند و چربی ناسالم بیشتری وجود دارد. بنابراین، درست کردن غذای خانگی می تواند تاثیر زیادی بر سلامتی بچه ها داشته باشد.

یکی از راه هایی که می توان کودکان را به داشتن رژیم غذایی سالم ترغیب کرد، شرکت دادن آن ها در هنگام خرید مواد غذایی و آموزش دادن به آن ها در خصوص برچسب روی مواد خوراکی است.

رژیم غذایی سالم می تواند تاثیر زیادی بر سلامتی کودکان داشته باشد. حفظ وزن سالم، جلوگیری از مشکلات سلامتی مانند دیابت، تاثیر بر سلامت روح و روان کودکان، پیشگیری از بیماری هایی مانند افسردگی، اضطراب، اختلال دو قطبی، اسکیزوفرنی و ADHD (اختلال بیش فعالی و کمبود توجه) همگی از تاثیرات غذای سالم برای کودکان است.

میان وعده های سالم را در دسترس کودکان قرار دهید. مقدار زیادی میوه، سبزیجات و نوشیدنی های سالم (آب، شیر، آبمیوه خالص) را در طول روز در اختیار فرزندتان قرار دهید تا آن ها از خوردن وعده های غذایی ناسالم مانند نوشابه، چیپس و کلوچه خودداری کنند.

غذای سالم برای کودکان با صبحانه شروع می شود

کودکانی که هر روز صبحانه کامل میل می کنند، حافظه بهتر، روحیه و انرژی پایدارتری دارند و در آزمون ها نمره بالاتری می گیرند. خوردن صبحانه با پروتئین با کیفیت بالا، غلات غنی شده، ماست، شیر، پنیر، تخم مرغ می تواند به کاهش وزن نوجوانان نیز کمک کند.

صبحانه وعده غذایی وقت گیری نیست و شما می توانید برای هر روز از هفته به راحتی انواع مواد خوراکی مفید و متنوع را برای کودک خود تهیه کنید. این تنوع غذایی می تواند برای ترغیب فرزندتان به خوردن صبحانه نیز بسیار کمک کننده باشد و به این ترتیب شما نیز غذای سالم برای کودکان خود فراهم کرده اید.

محدود کردن قند و کربوهیدرات تصفیه شده در رژیم غذایی کودکان

کربوهیدرات ها یا قندهای تصفیه شده دانه هایی هستند که در مواد غذایی مانند نان سفید، خمیر پیتزا، ماکارونی، شیرینی، آرد سفید، برنج سفید و بسیاری از غلات دیگر وجود دارد. آن ها باعث افزایش خطر قند خون و نوسانات روحیه و انرژی در کودکان می شود.

از طرف دیگر، کربوهیدرات های پیچیده معمولاً سرشار از مواد مغذی و فیبر هستند و به آهستگی هضم می شوند و انرژی با دوام بیشتری را تأمین می کنند. آنها شامل گندم کامل، غلات با فیبر بالا، برنج قهوه ای، لوبیا، آجیل، میوه و سبزیجات غیر نشاسته ای هستند. به همین جهت این مواد می توانند غذای سالم برای کودکان باشند.

رژیم غذایی کودکان
رژیم غذایی سالم کودکان با قندهای مفیدی مانند غلات با فیبر بالا، برنج قهوه ای، لوبیا، آجیل، میوه و چربی های مفید می تواند باشد.

کودک تمام قند مورد نیاز بدن را از میزان طبیعی موجود در غذا دریافت می کند. قند اضافه شده فقط به معنای مقدار زیادی کالری خالی است که به تشدید بیش فعالی یا اختلالات خلقی کمک می کند و خطر ابتلا به چاقی، دیابت نوع 2 و حتی رفتارهای خودکشی در نوجوانان را افزایش می دهد.

مصرف قند برای کودکان باید به 3 قاشق چای خوری (12 گرم) در روز محدود شود. اما این را نیز بدانید که شیرینی را کاملا تحریم نکنید. غذای سالم برای کودکان به معنای منع کامل خوردن شیرینی یا فست فود برای آنها نباید باشد. چرا که این موضوع بیشتر باعث ایجاد ولع مصرف این گونه غذاها در آن ها شده و در صورت بدست آوردن فرصت، در خوردن آن زیاده روی خواهند کرد.

کربوهیدارت های تصفیه شده را که در نان سفید، خمیر پیتزا، ماکارونی، شیرینی، آرد سفید و برنج سفید است به حداقل رسانده و در عوض آن را با قندهای مفید مانند غلات با فیبر بالا، برنج قهوه ای، لوبیا و آجیل جایگزین کنید.

خودداری از غذاهایی که روحیه کودک شما را مختل می کند

رژیم غذایی حاوی غذاهای فراوری شده مانند غذاهای سرخ شده، دسرهای شیرین، میان وعده های شیرین، آرد تصفیه شده و غلات می تواند خطر اضطراب و افسردگی در کودکان را افزایش دهد. کودکانی که روزانه چهار فنجان نوشابه یا نوشیدنی میوه ای شیرین می نوشند بیشتر در معرض خطر افسردگی قرار دارند.

کافئین موجود در نوشابه، نوشیدنی های انرژی زا یا قهوه می تواند باعث ایجاد اضطراب در کودکان و تشدید احساس افسردگی شود. بنابراین، میزان مصرف این مواد در رژیم غذایی کودکان باید بسیار کم باشد.

در مورد چربی ها باهوش باشید

چربی از جمله موادی است که در غذای سالم برای کودکان می بایست به آن توجه شود. چرا که بچه ها در رژیم غذایی خود به چربی های سالم و مقدار زیادی از آنها نیاز دارند. چربی سالم به کودکان کمک می کند تا بهتر تمرکز کنند و روحیه آنها را بهبود می بخشد.

چربی های سالم چربی های اشباع نشده گرفته شده از زیتون، آووکادو، آجیل (مانند بادام، فندق و غیره) و دانه ها (مانند کدو تنبل و کنجد) است. چربی های اشباع نشده از جمله اسیدهای چرب امگا 3 نیز هستند که در ماهی هایی مانند ماهی آزاد، شاه ماهی، ماهی سالمون ساردین یا بذر کتان و گردو وجود دارد.

اما در مقابل چربی های ناسالم نیز هستند که به چربی ترانس معروفند. این چربی ها در مواد غذایی مانند کراکرها، آبنبات ها، کلوچه ها، غذاهای میان وعده، غذاهای سرخ شده وجود دارند که می تواند تاثیرات بدی را در رژیم غذایی کودکان و سلامت آن ها داشته باشد. بنابراین، این مواد در غذای سالم برای کودکان جایی ندارند.

چربی های سالم اشباع نشده از زیتون، آووکادو، آجیل (مانند بادام، فندق و غیره) و دانه ها (مانند کدو تنبل و کنجد) را جایگزین چربی های ناسالم که در غذاهایی مانند کراکرها، آبنبات ها، کلوچه ها، غذاهای میان وعده و غذاهای سرخ شده وجود دارد، کنید.

میوه و سبزیجات را جذاب تر کنید

یکی از موادی که به عنوان غذای سالم برای کودکان در نظر گرفته می شود، میوه و سبزیجات است. اما متاسفانه اکثر کودکان علاقه ای به خوردن آن ها ندارند. به همین دلیل باید این نوع خوراکی ها را تا حد امکان برای فرزندتان جذاب و فریبنده کنید.

اولین قدم، محدود کردن دسترسی به شیرینی های ناسالم و تنقلات شور است. هنگامی که کوکی در دسترس نباشد شما راحت تر می توانید کودک خود را متقاعد به خوردن سیب با کره بادام زمینی کنید. این روش در واقع می تواند به عنوان نوعی درمان نیز استفاده شود.

به فرزندانتان اجازه دهید در هنگام خرید همراه شما باشند. برای بچه ها دیدن انواع میوه ها و سبزیجات و انتخاب میوه های جدید و مورد علاقه می تواند جالب باشد و آن ها را به خوردن این مواد غذایی سالم ترغیب کند.

سبزیجات را همراه با سایر مواد در رژیم غذایی کودکان قرار دهید. آن ها را به صورت رنده شده یا خرد شده به خورش ها و سس ها اضافه کنید تا مخلوط شوند. میوه ها و میان وعده های گیاهی زیادی را نیز در اختیار کودک خود قرار دهید.

سموم دفع آفات: ایمنی کودکان را حفظ کنید

استفاده از سموم آفت کش عمدتا برای مقاومت محصولات در برابر آفت ها مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که مغز و بدن کودکان هنوز در حال رشد است، آنها حساسیت بیشتری نسبت به این سموم دارند.

تحقیقات نشان داده شده است که خوردن محصولات ارگانیک باعث کاهش سطح آفت کش ها در کودکان می شود، اما در عوض این محصولات گران تر هستند.

سبزیجات با سایر مواد در رژیم غذایی کودکان
سبزیجات را همراه با سایر مواد در رژیم غذایی کودکان قرار دهید.

با این وجود، چگونه می توانید فرزندان خود را ایمن نگه دارید؟ به کودکان میوه و سبزیجات فراوان بدهید، چه ارگانیک بوده و چه به طور متعارف رشد کرده باشد. فواید آن بسیار بیشتر از خطرات آن است.

در صورت امکان، میوه ها و سبزیجاتی را که قابل پوست کندن نیستند مانند انواع توت، کاهو، گوجه فرنگی و غیره را به صورت ارگانیک تهیه کنید و محصولات معمولی را برای میوه هایی با پوست ضخیم و سبزیجاتی مانند پرتقال، موز و آووکادو انتخاب کنید.

سبزیجات را همراه با سایر مواد در رژیم غذایی کودکان قرار دهید. آن ها را به صورت رنده شده یا خرد شده به خورش ها اضافه کنید تا مخلوط شوند. میوه ها و میان وعده های گیاهی زیادی را نیز در اختیار کودک خود قرار دهید.

مشکلات وزن را نادیده نگیرید

کودکانی که به طور قابل توجهی اضافه وزن دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، مشکلات استخوانی و مفصلی، عزت نفس ضعیف و مشکلات سلامتی طولانی مدت در بزرگسالی هستند.

به همین جهت جدا از غذای سالم برای کودکان رسیدگی به مشکلات وزن در آن ها  نیاز به یک برنامه هماهنگ از فعالیت بدنی و رژیم غذایی سالم دارد.

هدف از تهیه غذای سالم برای کودکان و ورزش این است که افزایش وزن آن ها را کند یا متوقف کنید. از این رو کودک شما می تواند به وزن ایده آل خود برسد.

به این ترتیب، با رعایت چند نکته در رژیم غذایی کودکان به راحتی می توان غذای سالم برای آن ها تهیه نمود و به آن ها در داشتن یک زندگی سالم چه در دوران کودکی و چه بزرگسالی کمک بسیار زیادی کرد.

باید به این نکته توجه کنید که غذای سالم برای کودکان نقش بسیار مهمی را در زندگی آن ها چه در حال حاضر و چه در آینده خواهد داشت.

 

منبع

https://www.helpguide.org/

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل

IranMedBank

بانک اطلاعات پزشکی ایران