چگونه از پوست نوزاد مراقبت کنیم؟

چگونه از پوست نوزاد مراقبت کنیم؟

پوست یک نوزاد تازه متولد شده بسیار نرم، لطیف، صاف و در عین حال بسیار حساس است . بنابراین پوست نوزاد شما میتواند در اثر عدم مراقبت از پوست، خشک و یا پوسته پوسته شود. حتی گاهی ممکن است تغییر رنگ هایی را در پوست نوزاد خود مشاهده کنید. بنابراین توجه و مراقبت از پوست نوزاد از اهمیت بسیاری بالای برخوردار است.

یکی از مواردی که بسیاری از پدر و مادرها می بایست به آن توجه کنند این است که نباید به دفعات زیاد کودک خود را حمام کنید. شاید شما خودتان هر روز دوش بگیرید اما باید این را بدانید که کودک شما به این میزان حمام نیاز ندارد.

دو یا سه بار حمام کردن در هفته نیز برای کودک شما زیاد است. چرا که حمام بردن مکرر کودک پوست او را خشک می کند. حتی روغن های موجود در پوست و سایر ترکیبات محافظت کننده پوست در برابر عفونت و عوامل تحریک کننده را از بین می برد.

بنابراین پوست نوزاد شما در برابر بسیاری از عوامل خارجی آسیب پذیرتر می شود.

با بانک پزشکی ایرانمدبانک همراه باشید تا چند نکته کاربردی در رابطه با شستشو و مراقبت از پوست کودکان را برای شما شرح می دهیم. تا با استفاده از این نکات بتوانید هر چه بیشتر و بهتر مراقب پوست نوزادان خود باشید.

برای مراقبت از پوست نوزاد از محصولات ملایم پوستی استفاده کنید

احتمالا همه شما این را می دانید که نباید از شامپو و یا صابون بزرگسالان برای شستشو نوزاد خود استفاده کنید. بسیاری از پزشکان معتقد هستند که تا زمانی که نوزادان شما به یک سالگی نرسیده اند برای مراقبت از پوست آن ها از شامپو و صابون هایی که مناسب و خاص گروه سنی آن ها است استفاده کنید.

مراقبت از کودک
پدر و مادر ها نباید به دفعات زیاد کودک خود را حمام کنید.

به طور کلی از ویژگی های این محصولات شوینده این است که کاملا غیر سمی هستند. همچنین هیچ گونه رنگ، دئودورانت، الکل و سایر ترکیباتی که می تواند به پوست نوزاد شما آسیب بزند، در آن ها به کار نرفته است. بنابراین می تواند در مراقبت از پوست نوزاد شما بسیار کمک کننده باشند.

یکی از نکاتی که به شما پیشنهاد می کنیم تا در هنگام خرید محصولات بهداشتی برای فرزندانتان به آن توجه کنید این است که در هنگام خرید به برچسب روی محصول دقت کنید و محصولی را که کمترین میزان مواد شیمیایی در آن به کار رفته است را انتخاب کنید.

همچنین محصولاتی که در آن از فرمول های شیمیایی استفاده شده است که مانع ایجاد اشک می شود می تواند برای کودک شما بهتر باشد و چشم نوزاد شما را کمتر تحریک کند.

همچنین برخی محصولات هستند که کف زیادی تولید نمی کنند این به این معنا نیست که از مقدار بیشتری از این محصول استفاده کنید.

استفاده از پودر کودک در مراقبت از پوست نوزاد

این موضوع کاملا قابل قبول است که برای مراقبت از پوست نوزادان نیاز به محصولاتی خاص است. اما سعی کنید تا جایی که امکان دارد از پودر کودک استفاده نکنید. چرا که در هنگام استفاده از پودر کودک این پودر می تواند وارد ریه های نوزاد شما شود و مشکلات ریوی را به وجود آورد.

در مواردی اگر مجبور هستید تا از پودر کودک به منظور مراقبت از پوست نوزاد خود استفاده کنید، بهتر است تا ابتدا پودر را بر روی دستان خود بریزید و سپس دستانتان را به هم بزنید تا پودر اضافی آن ریخته شود و سپس یک لایه نازک از پودر بچه را بر روی پوست نوزاد خود بمالید.

لوسیون چه کاربردی در مراقبت از پوست نوزادان دارد؟

پوست نوزادان در عین لطیف و نرم بودن می تواند بسیار مستعد خشک شدن باشد. بنابراین می بایست سعی کنید تا حد امکان آن را مرطوب نگه دارید.

هنگامی که نوزاد خود را به حمام می برید پس از حمام کردن نوزاد تان را به آرامی با حوله ای لطیف خشک کنید و سپس از یک لوسیون یا مرطوب کننده استفاده کنید.

مراقبت از پوست
محصولی پوستی را که کمترین میزان مواد شیمیایی در آن به کار رفته است را برای نوزاد خود انتخاب کنید.

مرطوب کننده و یا لوسیون پوست نوزاد شما را آب رسانی نمی کند، اما از تبخیر شدن رطوبت موجود در پوست نوزاد شما جلوگیری می کند و می تواند به مراقبت از پوست نوزاد شما کمک کند.

الزاما نیازی نیست تا تنها بعد از حمام کردن نوزاد از مرطوب کننده و یا لوسیون بدن استفاده کنید. هر زمان که احساس کردید پوست نوزاد شما خشک شده است به منظور مراقبت از پوست او می توانید از مرطوب کننده و یا لوسیون مخصوص نوزادان استفاده کنید.

همچنین گاهی می توانید از یک مرطوب کننده هوا در اتاق نوزاد خود استفاده کنید. این کار به مرطوب شدن پوست نوزاد شما نیز کمک می کند.

تمیز کردن نواحی چین خورده پوست نوزاد به منظور مراقبت از پوست

در بدن نوزادان نواحی وجود دارد که پوست در آن قسمت دچار چین خوردگی هایی است. همانند ناحیه گردن. بنابراین در هنگام تمیز کردن و یا مرطوب کردن پوست نوزادان خود حتما به تمیز کردن  و مراقبت از پوست این نواحی توجه داشته باشید.

چرا که این نواحی از پوست بسیار مستعد دچار شدن به بثورات جلدی است. بنابراین در هنگام شیر دادن به نوزادان و یا در هنگامی که نوزاد قادر است غذا های کمکی بخورد، پس از آن از تمیز بودن نواحی زیر گردن مطمئن شوید.

مراقبت از نوزاد
در هنگام تمیز کردن و یا مرطوب کردن پوست نوزادان خود حتما به تمیز کردن  و مراقبت از پوست نواحی گردن توجه داشته باشید.

سعی کنید حداقل در روز دوبار تمام گوشه هایی از پوست نوزاد را که دچار چین خوردگی است را تمیز کنید تا از بروز هرگونه لک، قرمزی و یا زخم در این نواحی جلوگیری کنید. همچنین توصیه می شود تا برای تمیز کردن این نواحی از آب استفاده کنید. تا به این ترتیب به مراقبت از پوست بپردازید.

راه های درمان بثورات جلدی در مراقبت از پوست نوزادان

اگر بر روی پوست نوزاد شما بثورات جلدی مشاهده شد، در اغلب موارد بعد از گذشت چند روز این بثورات از بین می روند. اما اگر بثورات ایجاد شده بر روی پوست نوزاد قرمز رنگ و یا به صورت خطوط باریک باشد، احتمال وجود عفونت قارچی است و می بایست به منظور مراقبت از پوست به پزشک مراجعه کرد.

به طور کلی ایجاد شدن بثورات جلدی در پوست نوزاد یک امر کاملا طبیعی است و در پوست بیشتر نوزادان این امر به طور مکرر ایجاد می شود. بنابراین در هنگام مواجه با این بثورات نگران نشوید چرا که به راحتی می توانید به مراقبت از پوست نوزاد خود بپردازید.

بثورات جلدی نوزاد ناشی از عفونت، پوشک یا اگزما

بنابراین در صورت مشاهده بثورات جلدی بر روی پوست نوزاد خود، به دنبال نشانه هایی از عفونت باشید. در صورت مشاهده عفونت، با پزشک متخصص تماس بگیرید. علائم عفونت شامل مواردی همچون وجود جوش هایی قرمز رنگ و گاهی همراه با ترک خوردگی و خونریزی است.

یکی از انواع شایع بثورات جلدی، مشکلاتی است که در نواحی از پوست نوزاد که پوشک می کنید ایجاد می شود. در اکثر مواقع بثورات ناشی از پوشک کردن کودک مشکل ساز نبوده و بعد از گذشت چند روز و استفاده از لوسیون و مرطوب کننده های مخصوص از بین می رود.

 

چگونه از نوزاد خود مراقبت کنیم

اما نکته ای که می بایست در مراقبت از پوست نوزاد به آن توجه کنید این است که بثورات جلدی ناشی از پوشک کردن نوزاد و یک مشکل قارچی قدیمی تر را می توانید تشخیص دهید. این نوع بثورات به راحتی از روی پوست نوزاد از بین نمی رود و نیاز است تا آزمایشاتی بر روی آن انجام شود تا پزشک داروی مناسب را تجویز کند.

یکی دیگر از انواع شایع بثورات جلدی در نوزادان، اگزما است. در این حالت پوست نوزاد خشک و متورم شده و در مواردی همراه با خارش است. که بیشتر بر روی گونه ها و پیشانی نوزاد مشاهده می شود. اما در مواردی می تواند در سایر نقاط بدن نوزاد نیز دیده شود. که برای مراقبت از پوست پزشک دارو تجویز می کند.

سخن آخر

هر نوزاد، هدیه ی خداوند است که با خود عشق خداوندی را در میان انسان ها می آورد. بیایید با افزایش دانش مان بهترین پدر و مادر برای فرزندانمان باشیم.

برچسب‌ها: ,
نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل

IranMedBank

بانک اطلاعات پزشکی ایران