آرتروز چیست

آرتروز چیست

آرتروز یا استئوآرتریت یا بیماری ساییدگی مفصل شایع‌ترین بیماری از خانواده آرتریت است و اغلب در دست و زانو رخ می‌دهد. در ادامه این مقاله‌ی ایرانمدبانک  می‌توانید علائم ، تشخیص ، درمان و پنج استراتژی موثر و کاربردی برای مدیریت آرتروز را بخوانید.

استئوآرتریت (OA) یا همان آرتروز شایع ترین نوع بیماری از خانواده آرتریت است. برخی از افراد آن را بیماری انحطاط مفصل یا ساییدگی مفصل می‌نامند. این بیماری اغلب در دست ها و زانو ها رخ می‌دهد.

در این بیماری غضروف درون مفصل شروع به تجزیه کرده و به دنبال آن استخوان زیرین شروع به تغییر می‌کند. این تغییرات معمولاً به آرامی پیشرفت می کنند و با گذشت زمان بدتر می شوند. آرتروز می تواند باعث درد، سفتی و تورم در ناحیه مفاصل شود.

در برخی موارد شدیدتر نیز این بیماری باعث کاهش عملکرد و ناتوانی شده و برخی از افراد، دیگر قادر به انجام کارهای روزانه خود نیستند.

علائم آرتروز چیست؟

این بیماری مانند بسیاری دیگر از بیماری های مربوط به مفصل، با علائمی مانند درد، سفتی و سختی، کاهش دامنه حرکت یا انعطاف پذیری و تورم همراه است و عواملی مانند آسیب یا تحلیل و تجزیه غضروف مفصل بین استخوان باعث بروز آرتروز می‌شود.

فاکتورهای خطر برای بیماری آرتروز چیست؟

آسیب دیدگی بیش از حد مفصل یا استفاده بیش از اندازه از آن مانند خم شدن بیش از حد زانو یا ایجاد فشار مکرر روی مفصل می تواند به آن آسیب برساند و خطر ابتلا به استئوآرتریت را افزایش دهد.

اما به طور کلی فاکتورهایی که ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند شامل موارد زیر هستند :

  • سن: سن یکی از عواملی است که در بروز آرتروز تاثیر دارد. با افزایش سن خطر ابتلا به این بیماری هم بیشتر می‌شود.
  • جنسیت: زنان به ویژه بعد از سن 50 سالگی بیش از مردان به این بیماری دچار می‌شوند.
  • اضافه وزن: افراد چاق فشار بیشتری را روی مفصل های پا باید تحمل کنند. این فشار در طولانی مدت باعث ساییدگی مفصل ها شده و خطر ابتلا به بیماری آرتروز را افزایش می‌دهد. اضافه وزن همچنین می‌تواند با اثرات متابولیکی که بر بدن دارد باعث افزایش ریسک ابتلا به این بیماری شود.
  • ژنتیک: افرادی که اعضای خانواده آن ها به آرتروز مبتلا هستند، احتمال بیشتری دارد که در آینده آن ها نیز به این بیماری دچار شوند. همچنین طی تحقیقاتی مشخص شده است، افرادی که به استئوآرتریت دست مبتلا هستند می توانند به ساییدگی مفصل نیز دچار شوند.
  • نژاد: برخی از تحقیقات در این زمینه نشان داده است که نژاد افراد نیز می‌تواند در میزان ریسک ابتلا به این بیماری تاثیر گذار باشد. به گونه ای که مشخص شده است که برخی جمعیت ها در آسیا خطر کمتری در ابتلا به آرتروز دارند.

تشخیص بیماری

پزشک متخصص از طریق بررسی علائم ، معاینه جسمی ، تصویربرداری با اشعه X و سایر آزمایشات می‌تواند بیماری را تشخیص دهد. بیمار در این رابطه می‌تواند به روماتولوژیست و پزشک متخصص در زمینه آرتروز مراجعه کرده تا بیماری وی تشخیص داده شود.

تشخیص و درمان آرتروز

درمان آرتروز

باید گفت درمان قطعی و کاملی برای آرتروز وجود ندارد. اما در اکثر موارد پزشکان سعی می کنند تا برای جلوگیری از تشدید و پیشرفت بیماری چندین شیوه درمانی را با یکدیگر ترکیب کنند.

افزایش فعالیت بدنی، فیزیوتراپی با تمرینات تقویت عضله، کاهش وزن، استفاده از وسایل کمکی مانند عصا، تجویز دارو برای کاهش و کنترل درد و در نهایت جراحی در صورت موثر نبودن سایر موارد، همگی از روش های درمان این بیماری است.

علاوه بر این درمان ها، خود افراد بیمار می‌توانند با داشتن برخی استراتژی ها بیماری خود را کنترل کنند. این راهکارها به کاهش درد و ناتوانی افراد مبتلا به آرتروز کمک کرده و باعث می شود تا آن ها بتوانند فعالیت های مهم خود را انجام دهند.

استراتژی های ساده و موثر برای مدیریت بیماری و بهبود کیفیت زندگی

بانک اطلاعات پزشکی ایرانمدبانک پنج استراتژی موثر و کاربردی برای مدیریت بیماری آرتروز توصیه می کند.

در ابتدا و قبل از هر چیز می بایست مهارت های مدیریتی خود را بیاموزید. به کلاس های آموزشی خود مدیریتی بپیوندید که به افراد مبتلا به آرتروز و سایر بیماری های مزمن ساییدگی مفصل کمک می‌کنند تا این بیماری را درک کرده و بدانند که آرتریت چگونه بر زندگی آن ها تاثیر خواهد داشت. در مقابل، بیماران یاد می‌گیرند که چگونه این علائم را کاهش و اعتماد به نفس خود را در زندگی افزایش دهند.

از نظر جسمی فعال باشید. کارشناسان توصیه می کنند که افراد بزرگسال حداقل می بایست 150 دقیقه در هفته فعالیت بدنی متوسط داشته باشند. هر دقیقه انجام هر فعالیتی بهتر از انجام هیچ کاری است.

پنج استراتژی موثر برای مدیریت آرتروز

فعالیت های معتدل مانند پیاده روی، شنا یا دوچرخه سواری می‌تواند در کنترل آرتروز بسیار موثر باشد.  فعالیت بدنی منظم همچنین می‌تواند خطر ابتلا به سایر بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت را نیز کاهش دهد. اطلاعات بیشتر در خصوص فعالیت فیزیکی مناسب برای بیماری آرتریت را می توانید در مقاله چرا فعالیت بدنی برای افراد مبتلا به آرتریت مهم است؟ بدست آورید.

به کلاس های ورزشی مناسب بروید. برای افرادی که نگران هستند که فعالیت بدنی آن ها ممکن است باعث تشدید بیماری شود یا ممکن است حین ورزش آسیب ببینند، بهتر است تا در کلاس های ورزشی مناسب شرکت کنند.

شرکت در برنامه های ورزشی می‌تواند به کاهش درد و ناتوانی مربوط به بیماری آرتروز و بهبود روحیه و توانایی حرکت افراد کمک کند. این کلاس ها می تواند به افراد مبتلا به استئوآرتریت کمک کند احساس بهتری داشته باشند.

با پزشک متخصص خود صحبت کنید. شما می توانید با مراجعه منظم به پزشک و پیروی از برنامه های درمانی توصیه شده، نقش فعالی در کنترل آرتروز خود داشته باشید. این امر به ویژه در صورت داشتن سایر بیماری های مزمن مانند دیابت یا بیماری قلبی بسیار مهم است.

کاهش وزن به ویژه برای افرادی که اضافه وزن دارند امری ضروری و اثر بخش است. کاهش وزن باعث برداشته شدن فشار از روی مفاصل می شود. چرا که وزن بالا می تواند فشار زیادی را بر زانوها وارد کرده و منجر به ساییدگی مفصل شود. حفظ وزن مناسب می تواند درد را تسکین داده و عملکرد افراد را بهبود بخشد و پیشرفت بیماری را کند‌تر سازد.

از مفاصل خود محافظت کنید. آسیب به مفصل می تواند باعث ایجاد و یا بدتر شدن استئوآرتریت شود. فعالیت هایی را انتخاب کنید که آسیبی به مفاصل وارد نکند. فعالیت هایی مانند پیاده روی و شنا ضربه و آسیب کمتری را به مفاصل وارد می‌کند.

 

منبع

آرتروز چیست

 

برچسب‌ها: ,
نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل

IranMedBank

بانک اطلاعات پزشکی ایران